Skriv ut  
 
  Friidrott :
   IF VOM info
   Friidrottscupen 2017
   Terrängcupen 2017
   RESULTAT 2012-2016
   Tävlingsredskap
   Distrikts och övriga tävlingar
   Bildgalleri


 


Suomeksi
In English
RESULTAT 2012-2016

Resultat från Friidrottscup 8.8.2016

Friidrottscup080816resultat

Resultat från Friidrottscup 4.7.2016

Friidrottscup040716resultat

Resultat från Friidrottscup 30.5.2016

Friidrottscup300516resultat

Resultat från Friidrottscup 3.8.2015

Resultat030815.pdf

Resultat från Friidrottscup 6.7.2015

Resultat060715.pdf

Resultat från Friidrottscup 8.6.2015

Resultat080615.pdf

Resultat från Friidrottscup 4.8.2014

Friidrottscup6

Resultat från Friidrottsscup 30.6.2014

Friidrottscup3

Resultat från Friidrottscup 2.6.2014:

 Fältgrenar 

Löpning

 

 

 

 

    • Resultat från MIRKA cup 2013

MIRKA CUP deltävling 1

 FLICKOR 7 40 meter

 Nellie Mannil  8,1
 Ida Kastus  8,4
 Venla Torrkulla  8,9
 Jessica Renvall  9,4
 Elin Eriksson    9,7
 Erika Renvall  13,4
 Iina Häggman  29,6
   
   
 FLICKOR 7 Turbospjut

 Nellie Mannil  6,06
 Venla Torrkulla  5,28
 jennifer Sippus  5,09
 Jessica Renvall  4,15
 Ida Kastus  3,82
 Elin Eriksson  1,77
   
   
 POJKAR 7 40 meter  
  
 Matts Södergård  7,9
 Anton Harju  8,1
 Erik Kullbäck  8,3
 Joel Kastus  8,9
 Conny Majabacka  9,3
 Walter Källbacka 9,6
 Isak Staffans  9,6
 Joal Hahn  10,0
 Iivar Häggman  10,2
 Max Jåfs  10,8
 Jeremias Krooks  10,8
 Elias Ehrs  10,8
 Adam Klemets  11,2
 Arvid Österåker  11,5
 Alex Staffans  11,6
 Elias Håkans  12,7
 Valdemar Widd  12,8
 Kevin Majabacka  13,4
 Alex Harju  13,8
 Matias Hahn  18,8

 POJKAR 7 turbospjut
 
 jeremias Krooks  NM
 Joel Kastus  NM
 Conny Majabacka  10,91
 Matts Södergård  9,25
 Anton Harju  8,37
 Max Jåfs  6,48
 Erik Kullbäck  6,02
 joal Hahn  5,61
 Adam Klemets  5,07
 Isak Staffans  4,98
 Albin Berglund  4,90
 Iivar Häggman  4,51
 Elias Håkans  3,94
 Kevin Majabacka  3,50
 Elias Ehrs  3,17
 Walter Källbacka 2,94
 Jimmy Mannil  2,72
 Matias Hahn  2,36
 Arvid Österåker  2,26
 Alex Staffans  2,13

 

 FLICKOR 9 60 meter

Tindra Jansson  10,9
Antonia Widd  11,1
Fanny Nygård  11,4
Emma Granford  11,9
Emilia Småros  12,1

 FLICKOR 9 Längd

Tindra Jansson  2,88
Antonia Widd  2,74
Fanny Nygård  2,70
Emma Granford  2,42
Emmi Ollil  2,02
Emilia Småros  2,01

 Flickor 9 KULA

Tindra Jansson  4,63
Emmi Ollil  3,99
Fanny Nygård  3,92
Emilia Småros  3,12

 


 POJKAR 9 60 meter

Emil Mannil  10,7
Anton Rännar  10,8
Nicolas Krooks  11,2
Aron Grannas  11,4


 POJKAR 9 LÄNGD

Anton Rännar  2,97
Emil Mannil  2,77
Nicolas krooks  2,72
Aron Grannas  2,64


 POJKAR 9 KULA
Emil Mannil  5,27
Anton Rännar  4,61
Nicolas krooks  4,09
Kim Kulp  2,62

 

 FLICKOR 11 60 meter

Linnea Källbacka 10,1
Henna Torrkulla  10,6
Mirjam Bamm  10,7
Fanny Eriksson  10,8

 FLICKOR 11 Längd

Linnea Källbacka 3,27
Mirjam Bamm  3,20
Fanny Eriksson  2,62
Henna Torrkulla  2,59

 FLICKOR 11 KULA

Mirjam Bamm  4,90

 

POJKAR 11 60 meter

Michael Rännar  9,7
Filip Backlund  9,9
Johannes Ehrs  10,3
Erik Kulp  10,4
Lukas mannil  10,6
Linus Bagge  11,1

 POJKAR 11 LÄngd

Michael Rännar  3,73
Filip Backlund  3,73
Johannes Ehrs  3,47
Erik Kulp  3,30
Lukas Mannil  3,25
Linus Bagge  2,64

 POJKAR 11 KULA
Filip Backlund  7,15
Andre Back  6,28
Lukas Mannil  5,94
Erik Kulp  5,35
Linus Bagge  4,73
Mathias Renvall  4,64
Michael Rännar  4,54


 FLICKOR 13 Höjd
Emma Källbacka 115


 POJKAR 13 DISKUS
Casper Widd  11,20

 POJKAR 15 100 meter
David Bamm  13,0
Robert Kjötar  13,2
Richard Nygård  13,3

 POJKAR 15 Höjd
Ture Härtull Höjd 120

 POJKAR 15 DiSKUS
Robert Kjötar  25,05
David Bamm  23,25
Richard Nygård  15,05

MIRKA CUP deltävling 2

pojkar 7
150 m

Matts Södergård
 27,8
Anton Harju
 29,9
Jonathan Backman
 30,8
Erik Kullbäck
 33,1
Conny Majabacka
 34,2
Isak Staffans
 34,8
Adam Klemets
 35,6
Max Jåfs
 36,7
Axel Grön
 38,9
Joel Hahn
 40,5
Colin Grannas
 42,9
Jeremias Krooks
 43,8
Alex Staffans
 46,7
Kevin Majabacka
 50,4
Alex Harju
 52,8
Matias Hahn
 54,9


Längd

Matts Södergård
 2,63
Anton Harju
 2,45
Conny Majabacka
 2,30
Erik Kullbäck
 2,26
Albin Berglund
 2,23
Adam Klemets
 2,20
Isak Staffans
 1,92
Colin Grannas
 1,79
Max Jåfs
 1,64
Jeremias Krooks
 1,61
Axel Grön
 1,57
Joel Hahn
 1,47
Kevin Majabacka
 1,19
Alex Staffans
 1,02
Mathias Hahn
 0,99
Alex Harju
 0,78
Elias Håkans
 0,64

 

 

Flickor 7
150 m
Nellie Mannil
 32,3
Jessica renvall
 34,5
Elsa Thors
 34,6
Louisa nygård
 35,5
Elin Eriksson
 37,6
Edith Wargén
 38,9
Alina Carlsson
 39,9
Erika Renvall
 56,2


Längd
Malin Granfors
 2,26
Jessica Renvall
 2,25
Nellie Mannil
 2,15
Elsa Thors
 1,92
Elin Eriksson
 1,80
Lousia Nygård
 1,74
Edith Wargén
 1,64
Jennifer Sippus
 1,60
Alina Carlsson
 1,43

 


Pojkar 9
150m
Anton Rännar
 28,3
Nicolas Krooks
 29,3
Liam Wargén
 32,4
Kim Kulp
 42,9


  

Höjd  
Nicolas Krooks
 80 
Emil Ekblom
 80 
Anton Rännar
 80 
Liam Wargén
 70 
Kim Kulp
 70 5
Aron Grannas
 -  

 

Turbospjut 
Aron Grannas
 11,77
Liam Wargén
 8,87
Anton Rännar
 8,79
Nicolas Krooks
 8,35
Emil Ekblom
 6,30
Kim Kulp
 3,41


Flickor 9
150m
Tindra Jansson
 25,8
Alva Thors
 27,5
Thea Kullman
 27,7
Ellen Klemets
 27,7
Fanny Nygård
 28,1
Julia Grannas
 29,9
Jennifer Håkans
 31,7
Alina Grön
 32,6
Victoria Sundsten
 33,3


Höjd

Alva Thors
 90
Ellen Klemets
 90
Tindra Jansson
 90
Fanny Nygård
 80
Thea Kullman
 70
Emilia Småros
 70
Victoria Sundsten
 70


 

Turbospjut
Tindra Jansson
 13,42
Ellen Klemets
 9,68
Alva Thors
 8,90
Julia Grannas
 8,79
Jennifer Håkans
 8,23
Alina Grön
 6,64
Emilia Småros
 6,59
Emmi Ollil
 6,10
Fanny Nygård
 5,94
Emilia Hoijar
 5,74
Victoria Sundsten
 5,43

 

 


Pojkar 11
150 m

Michael Rännar
 25,3
Erik Kulp
 27,2
Robert Södergård
 27,5


Höjd 
Michael Rännar
 110
Adam jansson
 110
Erik Kulp
 100
Rasmus Granfors
 100
Erik Svels
 90


Diskus
Robert Södergård
 13,72
Rasmus Granfors
 13,05
Michael Rännar
 13,88
Matias Renvall
 10,65
Erik Svels
 12,17
Erik Kulp
 13,68
Adam Jansson
 14,91


Flickor 11
150 m
 
Fanny Rintanen
 24,5
Amelie Carlsson
 28,0
Fanny Eriksson
 28,4
 


Höjd
 Fanny Rintanen
 115
Fanny Eriksson
 100
Amelie Carlsson
 100

 


Pojkar/Flickor 13
200 m
Hannes Kullman
 29,6
Philip Grannas
 32,0


Längd
Philip Grannas
 3,74
Hannes Kullman
 3,65
 


Spjut 
Hannes Kullman
 20,78
Philip Grannas
 20,45


 

Pojkar/Flickor 15
200 m
David Bamm
 26,8
Richard Nygård
 27,5


Längd
David Bamm
 4,22
Richard Nygård
 4,19
 

Spjut
David Bamm
 34,10

 


MIRKA CUP deltävling 3

Pojkar 7
400 m
Matts Södergård
 1,33,4
Erik Kullbäck
 1,56,3
Anton Harju
 1,42,7
Jonas  Nyman
 2,05,2
Axel Grön
 2,17,2
Max Jåfs
 2,19,2
Joel Hahn
 2,36,1
Conny Majabacka
 2,09,4
Jeremias krooks
 2,12,6
Isak Staffans
 2,02,8
Adam Klemets
 2,14,9
Alex Staffans
 2,45,8
Matias Hahn
 3,11,9
Kevin Majabacka
 DNS
 

Bollkast
Conny Majabacka
 18,46
Anton Harju
 15,94
Jonas Nyman
 14,50
Matts Södergård
 13,64
Adam Klemets
 11,39
Elias Håkans
 10,17
Erik Kullbäck
 9,14
Joel Hahn
 8,77
Max Jåfs
 8,54
Albin Berglund
 8,03
Isak Staffans
 7,24
Alex Harju
 6,26
Matias Hahn
 5,97
Kevin Majabacka
 5,79
Jeremias krooks
 5,65
Axel Grön
 4,64
Alex Staffans
 3,60

 

  


Flickor 7
400 m
Elin Eriksson
 2,04,7
Jessica Renvall
 2,05,8
Edith Warge´n
 2,05.7


Bollkast
Jessika renvall
 8,55
Edith Wargén
 4,98
Alina Grannas
 4,68
Erika Renvall
 3,95

 


 Flickor 9

600m
Thea Kullman
 2,29,5
Emma Ahlnäs
 2,43,4
Alina Grön
 2,49,8
Jennifer Håkans
 3,13,2

DISKUS 
Emmi Ollil
 8,79
Emilia Hoijar
 7,31
Jennifer Håkans
 7,25
Alina Grön
 5,53
 

Pojkar 9 


600m 
Anton Rännar
 2,25,4
Kim Kulp
 3,34,5
Nicolas Krooks
 DNS

Diskus

Liam Wargén
 11,84
Anton Rännar
 9,54
Aron Grannas
 9,43
Nicolas Krooks
 7,90
Emil Ekblom
 6,63
Kim Kulp
 5,38


1000 meter


Pojkar 11 +13+15
Hannes Kullman (p13) 3,46,7
Björn Sjöblom (p13)
 3,54,4
Michael Rännar (p11)
 4,18,3
Erik Kulp (p11)
 4,19,4
Simon Grannas (p11)
 4,26,3
Lucas Grannas (p11)
 4,28,1


 

Flickor 11+13+15

Fanny Rintanen (f11)
 3,57,3
Ida Lindgren (f11)
 4,02,1
Johanna Ahlqvist
 DNF

 

SLÄGGA
Pojkar/flickor 13
NAMN 
Hannes Kullman
 9,28
Björn Sjöblom
 8,74

 

MIRKA CUP deltävling 4


Pojkar 7
40 m
 
Matts Södergård
 7,9
Anton Harju
 7,9
Erik Kullbäck
 8,5
Jonas Nyman
 9,2
Isak Staffans
 9,3
Max Jåfs
 9,7
Joel Hahn
 10,0
Elias Ehrs
 10,0
jeremias krooks
 10,1
Axel Grön
 10,1
Iivar Häggman
 10,3
elias håkans
 11,0
Alex Staffans
 11,8
Matias Hahn
 12,2
Alex Harju
 13,0

 

Höjd p7


Erik Kullbäck 70cm
Jonas Nyman 70 cm
Max Jåfs 65 cm
Iivar Häggman 60 cm
Joel Hahn 50 cm

Flickor 7
40 m
Nellie Mannil
 8,6
Venla Torrkulla
 8,6
Edith Wargen
 9,2
Elin Eriksson
 9,4
Alina Grannas
 13,1

 

Höjd f 7
Nellie Mannil 70 cm
Venla Torrkulla 70 cm
Elin Eriksson 60 cm

 


Flickor 9

60m
Tindra Jansson
 10,7
Fanny Nygård
 11,0
Felicia Finne
 11,7
Julia Grannas
 11,8
Alina Grön
 12,1
Jennifer Håkans
 12,3
Emilia Hoijar
 12,4

 KULA

Tindra Jansson
 5,41
Emmi Ollil
 4,65
Fanny Nygård
 4,31
Jennifer Håkans
 3,48
Julia Grannas
 3,08

LÄNGD

Tindra Jansson
 2,84
Fanny Nygård
 2,79
Felicia Finne
 2,68
Julia Grannas
 2,40
Jennifer Håkans
 2,38
Alina Grön
 2,25
Emilia Hoijar
 2,19
Emmi Ollil
 2,09

Pojkar 9
60 m
Anton Rännar
 11,0
Emil Ekblom
 11,6
Nicolas Krooks
 12,2
Liam Wargen
 12,5
Jakob Ehrs
 13,2
Kim Kulp
 15,1

 

KULA 

Anton Rännar
 4,75
Liam Wargen
 4,29
Aron Grannas
 4,11
Emil Ekblom
 4,05
Nicolas Krooks
 3,43
Kim Kulp
 2,99

 

LÄNGD

Anton Rännar
 2,98
Emil Ekblom
 2,54
Liam Wargen
 2,34
Nicolas Krooks
 2,30
Aron Grannas
 2,18
Kim Kulp
 1,84

Pojkar 11

60 m

Michael Rännar
 9,9
Adam Jansson
 10,0
Aaron Häggman
 10,4
Erik Kulp
 10,4
Johannes Ehrs
 10,4

KULA
Pojkar 11
NAMN 
Erik Kulp
 5,88
Michael Rännar
 5,40
Robert Södergård
 5,02
Aaron Häggman
 4,65
Adam Jansson
 6,16
Linus Bagge 4,86
 
 

LÄNGD
Michael Rännar
 3,55
Adam Jansson
 3,45
Erik Kulp
 3,38
Johannes Ehrs
 3,23
Robert Södergård
 3,12
Aaron Häggman
 2,91

 


Flickor 11

60 meter
    Ida Lindgren
 9,3
Fanny Rintanen
 9,7
Mirjam Bamm
 10,7
Henna Torrkulla
 10,7
Fanny Eriksson
 10,8


KULA
Mirjam Bamm
 3,99

 LÄNGD 
Ida Lindgren
 3,83
Fanny Rintanen
 3,62
Mirjam Bamm
 3,17
Fanny Eriksson
 2,76
Henna Torrkulla
 2,66

 

Pojkar 13

KULA
Hannes Kullman
 5,08

60 m

Hannes Kullman
 9,4

TRESTEG

Hannes Kullman
 8,38  
 


Pojkar 15

100 meter
David Bamm
 14,3

KULA
David Bamm
 7,09


TRESTEG
David Bamm
 8,76  
   

   

   

   

 

    • FRIIDROTTSAVSLUTNING 7 okt 2012 på sportplan i Vörå Avslutningen av friidrottssäsongen hölls på sportplan som en 4-kamp där man tävlade i en lagtävling. Ett lag bestod av 2 personer (1barn + 1 vuxen) och alla lag tävlade mot varandra i grenarna:

      · 40 meter barnkånk (den vuxna springer med barnet på ryggen)
      · längd (bägge lagmedlemmarna hoppar 1 hopp var, och resultaten räknas ihop)
      · turbospjut (1 kast var, resultaten räknas ihop)
      · STAFETT 2 x 50 meter. :)

    • Resultaten räknades ihop och de tre bästa lagen fick ett litet pris.
      Segrare: Matilda och Jan Torrkulla
      Delad andra plats: Matts och Stefan Södergård samt Simon och Tommy Grannas.
      19 lag deltog i 4-kampen. Bra kämpat allihop!

  • Prisutdelning för MIRKAcupen och servering avslutade friidrottssäsongen.

    I Mirka-cupen deltog 114 barn och ungdomar. Tack för i sommar!

  • Mirka-cup 1 (11.6.2012)

Resultat

  • Mirka-cup 2 (2.7.2012)

Resultat

  • Mirka-cup 3 (30.7.2012)

Resultat

  • Mirka-cup 4 (13.8.2012)

FLICKOR 7

LÄNGD

Alva Thors

2,79

Emma Granfors

2,21

Jessica Renvall

2,06

Emilia Hoijar

2,06

Nellie Mannil

2,05

Marwa

2,02

Elin Eriksson

1,97

Alina Grön

1,89

Victoria Sundsten

1,84

Emilia Österberg

1,82

Edith Wargen

1,66

Venla Torrkulla

1,64

Malin Granfors

1,59

Alina Carlsson

1,30

Nishaad

0,88

HÖJD

Emma Granfors

75

Alva Thors

75

Marwa

75

Alina Grön

70

Nellie Mannil

70

Elin Eriksson

65

Jessica Renvall

65

Emilia Hoijar

65

Elsa Thors

65

Viktoria Sundsten

65

Edith Warge´n

60

Venla Torrkulla

60

Nishaad

60

Malin Granfors

 

POJKAR 7

LÄNGD

Anton Rännar

2,60

Khalid

2,52

Nicolas Krooks

2,42

Aaron Grannas

2,23

Anton Harju

2,22

Liam Wargen

2,15

Albin Berglund

2,09

Hampus Berglund

2,01

Kim Kulp

1,86

Isak Staffans

1,19

Håkans Elias

1,13

Noel Kock

1,04

Jeremias Krooks

0,72

HÖJD

Anton Harju

85

Kackur Jon

80

Khalid

80

Hampus Berglund

75

Albin Berglund

75

Liam Wargén

75

Anton Rännar

70

Isak Staffans

70

Dahir

70

Kim Kulp

65

Aaron Grannas

FLICKOR 9

LÄNGD

Evelina Österberg

3,25

Linnea Källbacka

3,19

Mirjam Bamm

3,01

Felicia Finne

2,80

Fanny Nygård

2,71

Antonia Widd

2,63

Henna Torrkulla

2,57

Tindra Jansson

2,56

Amelie Carlsson

2,55

Håkans Jennifer

2,23

Emmi Ollil

2,00

60 m

Mirjam Bamm

10,0

Evelina Österberg

10,3

Linnea Källbacka

10,3

Tindra Jansson

10,7

Antonia Widd

11,1

Hanna Ollil

11,1

Henna Torrkulla

11,1

Fanny Nygård

11,3

Håkans Jennifer

13,1

HÖJD

Amelie Carlsson

100

Linnea Källbacka

95

Felicia Finne

75

POJKAR 9

LÄNGD

Michael Rännar

3,44

Adam Jansson

3,17

simon grannas

2,62

Mathias Renvall

2,56

Elias Rintanen

2,52

lucas grannas

2,50

60 m

Michael Rännar

10,0

Adam Jansson

10,2

simon grannas

10,9

Elias Rintanen

10,9

lucas grannas

11,3

HÖJD

Michael Rännar

105

Adam Jansson

105

simon grannas

95

Mathias Renvall

90

lucas grannas

85

Linus Bagge

75

FLICKOR 11

LÄNGD

Jenny Granfors

3,80

Linnea Nygård

3,33

Ida Lindgren

3,30

Fanny Rintanen

3,15

Tilde Kackur

3,05

Cecilia Finne

2,55

Hanna Ollil

2,54

SLÄGGA

Jenny Granfors

21,60

Linnea Nygård

15,10

Ida Lindgren

9,37

Cecilia Finne

6,99

60 m

Ida Lindgren

9,7

Linnea Nygård

9,9

Tilde Kackur

10,6

Fanny Rintanen

10,8

Hanna Ollil

11,3

 

POJKAR 11

LÄNGD

Filip Backlund

3,20

Casper Widd

2,53

Åke Härtull

2,75

Erik Kulp

2,97

SLÄGGA

Erik Kulp

12,40

60 m

Filip Backlund

10,3

Erik Kulp

10,6

Casper Widd

11,7

POJKAR 13

60 m

David Bamm

8,6

Rickard Nygård

8,7

Philip Grannas

9,7

KULA

Tobias Kock

6,53

Philip Grannas

6,47

TRESTEG

Rickard Nygård

8,58

David Bamm

8,36

Philip Grannas

8,16

Ture Härtull

8,12

Björn Sjöblom

7,21

Tobias Kock

7,15


  • KNATTEFINALEN i Pedersöre 4-5.8.2012

P9 40 m

1. William Ekman IF Femman 6,85 2. Emil Sundell IF Femman 6,86 3. Michael Rännar Vörå IF 6,89 4. Patrick Tallbäck IF Femman 6,93 5. Elias Blomqvist IK Falken 7,00 6. Adrian Björkgren IF Drott 7,09 7. Axel Karlsson Malax IF 7,10 8. David Wikman IK Falken 7,14 9. Eero Tampio IF Drott 7,42 10. Liam Skytte IF Drott 7,49 11. Robin Söderström IK Falken 7,63 11. Alex Laaksonen IF Drott 7,63 13. Herman Höglund IK Falken 7,69 14. Adam Björk IK Falken 7,79 15. Joar Höglund Oravais IF 7,85 16. Antonio Jankens IF Nykarlebynejden 8,42 17. Viktor Store Gamlakarleby IF 8,58 Tobias Södö Larsmo IF DNS

P9 Längd

1. Emil Sundell IF Femman 3,61 2. Patrick Tallbäck IF Femman 3,60 3. Adrian Björkgren IF Drott 3,53 4. David Wikman IK Falken 3,45 5. Axel Karlsson Malax IF 3,43 6. Michael Rännar Vörå IF 3,43 7. Vincent Ljung Larsmo IF 3,27 8. Samuel Svartsjö IF Femman 3,22 9. Eero Tampio IF Drott 3,02 10. Liam Skytte IF Drott 2,8511. Alex Laaksonen IF Drott 2,76 12. Andre Lindfors IK Falken 2,69 13. Adam Björk IK Falken 2,6414. Herman Höglund IK Falken 2,60 15. William Barkar IK Falken 2,57

P9 1000 m

1. William Back IF Nykarlebynejden 3.34,92 2. Leonard Markén IF VOM 3.35,44 3. Emil Sundell IF Femman 3.48,85 4. Elias Kinnunen Malax IF 3.53,69 5. Liam Skytte IF Drott 3.53,70 6. Andreas Järv IF Femman 3.56,26 7. Robin Söderström IK Falken 3.57,36 8. Aaron Häggman Vörå IF 4.00,50 9. Adam Björk IK Falken 4.08,35 10. Patrick Tallbäck IF Femman 4.13,88 11. Vincent Ljung Larsmo IF 4.17,79 12. Alex Laaksonen IF Drott 4.21,13 13. Konrad Grön IF Drott 5.22,06

P10 1000 m g

1. Rasmus Lerstrand Vasa IS 7.14,37 2. Robert Luotsinen IF Åsarna 7.18,93 3. Filip Backlund Vörå IF 7.41,84

P10 Kula

1. Filip Backlund Vörå IF 7,15 2. Tim Furunäs IF Femman 6,62 3. Arttu Keinänen IK Falken 6,22 4. Simon Åstrand IF Drott 6,09 5. Zacharias Hagback Tjöck IK 5,63 6. Rasmus Stolpe Vasa IS 5,49 7. Lillås Benjamin Tjöck IK 5,02 8. Viktor Ehnvall IK Falken 4,94 9. Rasmus Lerstrand Vasa IS 3,94

 

 

  • KNATTEMÅNGKAMPS DM 28.7.2012

P9 3-kamp

  1. Elias Blomqvist                         IKFalken              637
       7,24     337    6,31
        197     174     266
                          
  2. Axel Karlsson                           MalaxIF               617
       7,08     328    5,68
        223     162     232
                          
  3. Michael Rännar                          VöråIF                592
       7,07 (40 meter)    339 (längd)    4,86 (kula)
        225                            177                    190

                          
  4. Adrian Björkgren                        IFDrott               582
       7,33     345    5,30
        184     185     213
                          
  5. David Wikman                            IKFalken              553
       7,06     324    4,45
        226     157     170
                          
  6. William Back                            IFNykn                522
       7,50     308    5,48
        162     138     222
                          
  7. André Lindfors                          IKFalken              487
       7,98     264    6,62
        114      91     282
                          
  8. Antoni Häggblad                         MalaxIF               452
       7,32     297    3,87
        185     125     142
                          
  9. Robin Söderström                        IKFalken              449
       7,65     284    4,92
        145     111     193
                          
 10. Herman Höglund                          IKFalken              355
       7,83     259    3,85
        127      87     141
                          
 11. Jacob Björklund                         IKFalken              317
       8,58     267    4,03
         74      94     149
                          
 12. Adam Björk                              IKFalken              313
       7,84     258    3,01
        126      86     101

  • KNATTEKARNEVALEN 10.6.2012 i VASA

P09 40 m

1. Emil Geisor IFFemman 6,87

2. Michael Rännar VöråIF 7,07

3. Ville Lehtinen VähänkVie 7,29

4. Axel Karlsson MalaxIF 7,31

5. David Wikman IKFalken 7,47

6. William Back IFNykn 7,61

7. Samuel Svartsjö IFFemman 7,84

8. August Sharma VasaIS 8,13

9. Joar Höglund OravIF 8,21

 

P09 Längd

1. Sameli Pukkinen VaaT 3,25

2. Michael Rännar VöråIF 3,22

3. Ville Lehtinen VähänkVie 3,14

4. Samuel Svartsjö IFFemman 3,11

5. Axel Karlsson MalaxIF 3,09

6. Elias Kinnunen MalaxIF 2,91

7. David Wikman IKFalken 2,90

8. William Back IFNykn 2,86

9. Joar Höglund OravIF 2,81


  • DT i Nykarleby 29.5.12

P9 60 m
  1. Michael Rännar                          Vörå IF                           10,10
  2. Elias Blomqvist                         IK Falken                          10,16
  3. William Forsbacka                       IK Falken                          10,21
  4. Leonard Markén                          If Vom                             10,32
  5. David Wikman                            IK Falken                          10,52
  6. William Back                            IF Nykarlebynejden                 10,63
  7. Robin Söderström                        IK Falken                          11,05
  8. Adam Björk                              IK Falken                          11,35
  9. Amos Nordström                          If Nykarlebynejden                 11,57
10. Jacob Björklund                         IK Falken                          11,66
11. Jimi Pryyl                              Ik Falken                          12,40

P9 Längd/Pituus
  1. Michael Rännar                          Vörå IF                               324
          3,24
  2. Elias Blomqvist                         IK Falken                            323
          3,23
  3. Leonard Markén                          If Vom                               312
          3,12
  4. William Forsbacka                       IK Falken                            303
          3,03
  5. Robin Söderström                        IK Falken                            297
          2,97
  5. David Wikman                            IK Falken                            297
          2,97
  7. William Back                            IF Nykarlebynejden                   292
          2,92
  8. Herman Höglund                          IK Falken                            273
          2,73
  9. Adam Björk                              IK Falken                            267
          2,67
10. Jacob Björklund                         IK Falken                            262
          2,62
11. Amos Nordström                          If Nykarlebynejden                   259
          2,59
12. Jimi Pryyl                              Ik Falken                            217
          2,17


  • Distriktsmästerskapen i terränglöpning ordnades lördagen 5 maj 2012 i Kristinestad.

Pojkar - 9 1 km
     ===============

  1. Geisor Emil              If Femman                     3.36,4
  2. Sundell Emil             If Femman                     3.42,2       0.05,8
  3. Forsbacka William        Ik Falken                     3.56,6       0.20,2
  4. Häggman Aaron            Vörå IF                       4.01,9       0.25,5
  5. Björk Adam               Ik Falken                     4.04,2       0.27,8
  6. Söderström Robin         Ik Falken                     4.04,4       0.28,0
  7. Wikman David             Ik Falken                     4.11,1       0.34,7
  8. Bengs Jeremias           If Kraft                      4.19,5       0.43,1
  9. Björklund Jacob          Ik Falken                     4.47,2       1.10,8

Herrar 6 km
     ===========

  1. Lindahl Anders           If Länken                    17.39,7
  2. Rannikko Olli            If Länken                    18.14,3       0.34,6
  3. Klemola Pekka            Kuortaneen Kunto             18.16,4       0.36,7
  4. Träskelin Joakim         Vasa Is                      18.38,2       0.58,5
  5. Lindqvist Frank          If Länken                    18.48,3       1.08,6
  6. Lepistö Niko             Laihian Luja                 18.57,3       1.17,6
  7. Kronberg Patrik          If Femman                    19.17,1       1.37,4
  8. Backlund Jan-Anders      Vörå If                      19.18,5       1.38,8
  9. Raittinen Antti          Kurikan Ryhti                19.23,5       1.43,8
10. Knif Mikkel              Ik Falken                    19.25,5       1.45,8
11. Peterson Teodor          Sverige                      19.35,5       1.55,8
12. Jokinen Markus           Kristiinan Urheilijat        19.44,5       2.04,8
13. Suominen Ville           If Länken                    19.48,2       2.08,5
14. Kaas Jan                 Vörå If                      19.50,6       2.10,9
15. Ojala Jussi              Kristiinan Urheilijat        19.55,7       2.16,0
16. Lindell Jonas            If Länken                    19.58,4       2.18,7
17. Forsbacka Fredrik        If Drott                     20.06,4       2.26,7
18. Hattula Veli-Jukka       Kristiinan Urheilijat        20.12,4       2.32,7
19. Ramstedt Thomas          Pargas IF                    20.18,5       2.38,8
20. Raittinen Mikko          Kurikan Ryhti                20.19,9       2.40,2
21. Raittinen Jussi          Kurikan Ryhti                20.27,0       2.47,3
22. Hagback Jens             Tjöck Ik                     20.41,0       3.01,3
23. Grannas Christian        Vörå If                      20.50,6       3.10,9
24. Byggmästar Hans          If Drott                     22.18,3       4.38,6
25. Vornanen Petri           IF Drott                     26.38,4       8.58,7
26. Viitala Erolf            If Länken                    30.49,7      13.10,0



 
  Vörå IF | Skidning | Backhoppning | Fotboll | Orientering | Slalom | Friidrott